Tandem paragliding Beskydy, Javorový, Velký Javorník, Ondřejník

Kde létáme ?

Kde létáme ?

Tandemové paraglidingové lety provádíme v Beskydech, které nabízejí výborné podmínky pro všechny druhy tandemových letů. Kopec, ze kterého se let uskuteční, si není možné zvolit, je vybrán především podle směru a síly větru, nicméně pokud má klient přání letět z určitého kopce, snažíme se vyhovět.


Letový terén Javorový

Javorový vrch (945 m n. m.) je kopec jižně od Třince. Je to významné lyžařské centrum, které je v létě hojně využíváno i pro paragliding díky dvěma startům, lanovce, i možnosti vyjet nahoru autem. Javorový je naším hlavním tandemovým terénem.
Startuje se ze severní lyžařské sjezdovky, nebo ze západního průseku u chaty Horské služby.
Přistává se dole pod kopcem hned vedle parkoviště u dolní stanice lanové dráhy, nebo zpět na kopec na místo startu. Převýšení ze startu na přistání je 460 metrů.

Tandem paragliding Javorový Tandem paragliding Javorový

Jak se dostat na Javorový ?

 

Letový terén Velký Javorník

Velký Javorník (918 m n. m.) je nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Nachází se cca 5 km jihozápadně od Freštátu pod Radhoštěm. Na vrcholu je turistická chata Pohorské jednoty Radhošť, která byla postavena v roce 1935. Je celoročně v provozu (kromě pondělků) a nabízí občerstvení turistům unaveným výstupem :)
Start se nachází na travnaté, mírně skloněné ploše hned vedle chaty a používá se při severovýchodním směru větru.
Přistává se ve Frenštátu pod Radhoštěm, v místní části Bartošky / Pod Javorníkem. Převýšení ze startu na přistání je 400 metrů.
V roce 2013 byla na vrcholu postavena rozhledna, ze které je velmi dobrý rozhled na Beskydy a Javorníky. Při dobrých rozptylových podmínkách je dokonce možno vidět vrcholky Jeseníků vzdálených 100 km !

11/2018: Letos byly vykáceny smrky pod startem, start je tak více bezpečnější.

U tohoto terénu oceníme, pokud budete mít sebou nějakého řidiče, který sveze auto z kopce dolů na místo přistání.

Tandem paragliding Velký Javorník Tandem paragliding Velký Javorník

Jak se dostat na Velký Javorník ?


Letový terén Ondřejník

Ondřejník je masiv v předhůří Moravskoslezských Beskyd. Rozkládá se mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Frýdlantem nad Ostravicí. Jeho nejvyšší vrchol - Skalka (964 m n. m.) je na jižní části.
Start se nachází 180 metrů severně od vrcholu Skalka a je tvořen skloněným, travnatým průsekem v lese o rozměrech asi 50x150 metrů. Používá se při jihozápadním směru větru.
Přistává se přímo pod kopcem v Kunčicích pod Ondřejníkem na prostorné louce. Převýšení ze startu na přistání je 430 metrů.
Ze startu je krásný výhled jihozápadním směrem - na Pustevny, Radhošť, Velký Javorník, Červený kámen, Frenštát pod Radhoštěm. Ze vzduchu je samozřejmě vidět všemi směry, při dobré viditelnosti např. Malou Fatru, vyjimečně i Západní Tatry

Tandem paragliding Ondřejník - Skalka Tandem paragliding Ondřejník - Skalka

Jak se dostat na Ondřejník ?

 

Letový terén Straník

Straník (769 m n. m.) je kopec u Žiliny na Slovensku. Používáme ho při jižním směru větru, protože v Beskydech není na jižní vítr žádný start s dostatečně velkým převýšením. Dá se říct, že Straník je taková mekka paraglidingu na Slovensku, kopec nabízí výborné podmínky pro start i pro přistání a úchvatný výhled na Malou Fatru, ze vzduchu i na Západní Tatry.
Startuje se z vrcholu kopce vedle telekomunikačního stožáru.
Přistává se buď dole pod kopcem v Tepličce nad Váhom, nebo v sedle mezi Straníkem a obcí Zástranie, nebo zpět na start. Převýšení ze startu na přistání je 400 metrů.

Tandem paragliding Straník Tandem paragliding Stranik

Jak se dostat na Straník ?

 

Letový terén Hrabůvka

Tento terén používáme, pokud fouká silnější jižní vítr. Kopec leží v malé nadmořské výšce a má malé převýšení, díky tomu na něm lze létat i při silném větru, při kterém by to už na jiných terénech nebylo možné.
Start je tvořen udržovaným průsekem v okolním lesnatém porostu, převýšení je pouze 90 metrů.

Tandem paragliding Hrabůvka Tandem paragliding Hrabůvka

Jak se dostat na Hrabůvku ?


Orientační mapa terénů v Beskydech (kliknutím na obrázek jej zvětšíte):


....

Aktuality

12.9.2019: Počasí na víkend:

O víkendu 14.-15.9. konečně očekáváme vhodné počasí pro lety.

V sobotu 14.9. budeme létat na Javorovém. a v neděli 15.9. očekáváme vhodné podmínky na Ondřejník - bude ještě upřesněno.
V neděli bude odpoledne foukat silný vítr, létat se nebude.

8.9.2019: Předpověď počasí:

Tento víkend opět nevyšlo počasí, bylo hodně deštivo.

Podle dlouhodobé předpovědi nás ale čeká "babí léto", tak snad se ještě najdou dny a víkendy s počasím vhodným hlavně na terény Velký Javorník a Javorový.

30.8.2019: Předpověď počasí:

V neděli 1.9. očekáváme vhodné podmínky pro let na terénu Straník.

28.8.2019:

Zítra, tj. ve čtvrtek 29.8. budeme létat na Ondřejníku.